2013.11.20 - Jihlavské kolektory

Málo kdo o tom ví, ale pod úrovní historického podzemí v hloubce 25 metrů se nachází novodobé tunely (kolektory). Kolektory mají na délku několik kilometrů a jsou soutředěny pod histrickou část města. Občas se jim také říká "jihlavské metro". Nalézají se v 8mi až 25ti metry pod povrchem v několika patrech nad sebou. Průchozí jsou mezi sebou několika šachtami. Raženy byly v 80tých letech až do začátku revoluce. Pamětníci by si mohli pamatovat důlní vozíky vyvážející odstřelenou horninu z podzemí ven na povrch vedle znojemského mostu (vedle Cityparku).
Jako pozůstatek ražení nám zde zůstaly úzkorozchodné koleje pro důlní vláček. Bohužel mašinku v Jihlavě nemáme, ale máme pár vagónků s ručním pohonem tlačmo vpřed.
Jako další část kolektorů se využívají i určité části historického podzemí a to jako rozvod optických kabelů či vody a kanalizace (zatrubkované). Z kolektorů je samozřejmě několik prostupů do starého podzemí, které se nachází nad ním.

V provozu jsou dva hlavní vstupy. První vstup se nachází přímo ve stráni u budovy městské policie a druhý vstup z bezpečnostních důvodů zmiňovat nebudeme :-)

Kolektory jsou samozřejmě zabezpečeny proti nezvaným návštěvníkům a to jak mechanicky tak elektronicky.

Jihlavské kolektory slouží jako rozvod inženýrských sítí jako je elektřina, telefony, voda...

Více info získáte na www.JihlavskePodzemi.com

Script logo